فرماندار شهرستان زاوه
     محمود صادقی       

    .     .     .
۱۳۹۷/۰۷/۲۳

سیمای شهرستان زاوه

شهرستان زاوه ضمن اینکه دارای پیشینه باستانی و تاریخی و قدمت زیادی است ، برطبق آثار بجامانده قدمت این شهربه قبل از اسلام برمیگردد.براساس آمارسرشماری نفوس ومسکن سال 1395 این شهرستان جمعیتی بالغ بر70 هزار نفر که 70% جمعیت شهرستان روستایی و دارای 76 پارچه آبادی ، 63 دهیاری و سه دهستان و وسعت این شهرستان زاوه 2437 کیلومتر مربع می باشد که از سمت شمال به بخش رباط سنگ و شهرستان فریمان ، ازجنوب به رشخوار ، از مشرق به بخش باخرز و تایباد و از غرب به شهرستان تربت حیدریه متصل است.
مردم این شهرستان افرادی مؤمن ، متدین ،علاقه مند به نظام و رهبری و ولایتمدار می باشند چراکه درطول هشت سال دفاع مقدس بیش از 180 شهید سرافراز ، 246 جانباز و 17 آزاده تقدیم انقلاب نموده اند.
براساس طرح تقسیمات کشوری این شهرستان در اول آذرماه سال 87 بموجب مصوبه هیئت محترم دولت و باپیگیری های نماینده محترم و مسئولین محلی و تلاش استاندار معزز و مسئولین محترم ذیربط  ارتقاء و نام این شهرستان زاوه و به مرکزیت دولت آباد و دارای دو بخش مرکزی و سلیمان به مرکزیت چخماق می باشد.
مشاهیر شهرستان زاوه:
از مشاهیر شهرستان زاوه میتوان به مرحوم حاج ملاعباس کاریزکی اشاره نمود که بنا به فرموده امام (ره)ایشان از زاهدانی بود که به ذخارف دنیا توجهی نداشت و آنچه را حق تشخیص میداد به آن عمل میکرد و از دیگر چهره های علم و ادب می توان به مرحوم استاد ذبیح ا... صاحبکار که از شاعران نامدار و معاصر ایران بودند ، اشاره نمود و از شخصیتهای روحانی برجسته می توان به آیت ا... شیخ الطایفه زاوه یی اشاره کرد.
بقاء متبرکه:
ازجمله بقاء متبرکه دراین شهرستان وجود امام زاده سلطان سلیمان و امام زاده سلطان حسین و مقبریه پیر آصف بن برخیا میتوان نام برد.
جاذبه های گردشگری:
یکی محیط گردشی بهارستان در دولت آباد ، بیدستان در جنوب شهر دولت آباد ، روستاهای یلاقی بیدوی و ساق ، منطقه جنگلی بند بیشه و چشمه آب معدنی گراب
آثار تاریخی:
از آثار تاریخی که جزء مواریث فرهنگی است : مسجدجامع دولت آباد ، حمام نجف خان و آب انبار دولت آباد ، قلعه کهنه سهل آباد ، مزار شیخ حسن جوری و کاروان سرای شهر دولت آباد و مسجد پامنار زاوه می باشد و از اداره میراث فرهنگی در خواست می کنیم ضمن توجه لازم به این مکانها ارزشمند در جهت حفظ هویت ملی منطقه اقدام نمایند.
وضعیت آب و هوایی شهرستان زاوه:
این منطقه دارای تنوع آب و هوایی است بنحویکه که هوای منطقه در تابستان ها تحت تاثیر اقلیم گرم و خشک کویری است و زمستان هم دارای آب و هوایی سرد زمستانی خشک و نیمه خشک می باشد.
قابلیتهای شهرستان زاوه:
از عمده قابلیتهای شهرستان بحث کشاورزی و دامداری است. دربحث کشاورزی بالاترین سطح زیر کشت زعفران (باسطح زیر کشت هفت هزار و پانصد هکتار) نه تنها در ایران بلکه در سطح دنیا را با بهترین کیفیت با رویکرد صادراتی به علت شرایط آب و هوایی و نیروی انسانی مجرب دارا می باشد. همچنین کشت چقندر قند و جو و گندم از دیگر محصولات زراعی می باشد
دربحث دامداری این شهرستان دارای 210 هزار راس دام سبک و 6 هزار دام سنگین در منطقه می باشد و تعداد 59 واحد مرغداری در این شهرستان فعالیت دارند.
در نهایت باید گفت بالغ بر 80% درآمد مردم این شهرستان بر پایه کشاورزی و دامداری استوار می باشد.
معادن:
وجود معادن غنی ومتنوع از جمله سنگ مس ، گرانیت ، منگنز ، کرومیت ، گچ ، خاک رس ، سلیس ، سنگهای تزئینی و غیره که اگر از این معادن غنی بهره برداری مناسب انجام شود در زمینه اشتغال و هم در زمینه توسعه شهرستان موثر است .


کارخانه سیمان زاوه –تربت
اعتبار تأسیس کارخانه سیمان 140 میلیارد تومان که 85 ملیارد تومان آن از طریق صندوق ذخیره ارزی و تسهیلات زود بازده تأمین شده و مبلغ باقیمانده آن 55 میلیارد تومان باسرمایه بخش خصوصی بثمر نشسته است.
مدت اجرای این پروژه سه سال بود که درپایان سال 87 مورد بهره برداری قرار گرفته و ظرفیت تولید روزانه 3500 تن سیمان در روز میباشد.
این کارخانه از مهمترین کارخانه های سطح کشور است که می توان گفت یکی از اقدامات مهم دولت در طی سه سال اخیر کمک به احداث این کارخانه عظیم و زمینه اشتغال برای 15 هزار نفر بطور مستقیم و غیر مستقیم در بخشهای مختلف آن فراهم گردید.
اقدامات مهم دولت طی چند سال اخیر:
کمک به احداث چهار مجتمع آب رسانی به روستاهای سطح شهرستان ، عبارت از مجتمع پیامبر اعظم (ص) 7 روستا ، مجتمع رحمت آباد 5 روستا ، مجتمع علیک فعلاً 4 روستا و مجتمع زاوه فعلاً روستای زاوه که مبلغ دوازده میلیارد و هفتصد میلیون تومان جهت احداث مجتمع های فوق و تامین آب آشامیدنی روستاها هزینه شده است .که بخشی از اعتبارات فوق از محل سفر ریاست جمهوری و بخش دیگراز سایر منابع استانی تامین گردیده ، درواقع سیزده هزار مشترک از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردارند البته هنوز پروژه ها به اتمام نرسیده است و توجه و عنایت مسئولین ذیربط را می طلبد.
دربحث منابع طبیعی
1-اختصاص 474 میلیون تومان اعتبار جهت پروژه آبخیزداری حوزه ساق شامل بند خاکی ، بندهای سنگ ملاتی و بندهای گاویونی
2- اختصاص 120 میلیون تومان کمک جهت پروژه آبخیزداری بند خاکی حوزه شاهین و حوزه آبخیزداری عنبرسرا بند گاویونی که بخشی از منابع فوق از محل سفر ریاست محترم جمهوری و بخش دیگر از سایر مانبع استانی تأمین گردیده است.
دربحث جهاد کشاورزی
احداث بند انحرافی در گلسرا بالغ بر 170 میلیون تومان ، لوله گذاری بطول 12 کبلومتر لوله 300 ، برای قنات بیابان شیر یکی از قناتهای منحصر بفرد منطقه می باشد. اعتبار هزینه شده در این پروژه 550 میلیون تومان که 210 میلیون کمک کشاورزان از طریق تسهیلات بانکی و مبلغ 330 میلیون تومان کمک بلاعوض که بخشی از این اعتبار از محل سفر ریاست محترم جمهوری و بخشی از اعتبار استانی تامین گردید.
تخصیص 550 میلیون تومان کمک بلاعوض از محا اعتبارات خشکسالی و سرمازدگی که این مبلغ در بین کشاورزان نسبت به جبران بخشی از خسارت وارده به آنان پرداخت شد.
شهرداری
اختصاص مبلغ 45 میلیون تومان کمک به شهرداری دولت آباد برای جداسازی آب آشامیدنی از فضای سبز از محل سفر ریاست محترم جمهوری
استقرار ادارات
در زمان افتتاح فرمانداری در این شهرستان فقط دو اداره رسمی و 5 نمایندگی نیمه فعال وجود داشته ولی امروز به فضل الهی شاهد حضور استقرار اکثرادارات مهم و اثرگذار در منطقه هستیم که در فاصله زمانی کوتاهی این ادارات مستقر و خوشبختانه به طبع وجود این ادارات امکانات بسیار خوبی نسیب این شهرستان شده است.
سند توسعه شهرستان زاوه
تنظیم سندتوسعه شهرستان در قالب تشکیل چندین کار گروه بوده و خوشبختانه پس از تهیه و تنظیم به حوزه معاونت امور عمرانی استانداری محترم ارسال گردید.
در خاتمه در این شهرستان علی رغم اینکه خدمات ارزنده ای تاکنون در دولت  محترم تدبیر و امید جناب آقای دکتر روحانی خصوصاً از زمان ارتقاء شهرستان انجام شده اما هنوز تا رسیدن شهرستان به جایگاه واقعیش نیاز به فرصت مناسب و اعتبار لازم در تمام زمینه ها و تلاش مسئولین شهرستانی و نیز عنایت مدیران کل استان به ویژه استاندار معزز خراسان رضوی را میطلبد.
 


منبع : زیرپرتال فرمانداری زاوه
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۱۵۵۰


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان