سرپرست فرمانداری شهرستان زاوه
داود کریمی

    .     .     .
۱۳۹۶/۰۴/۲۱

دکتر حسینی تاکید کرد:

لزوم پرهیز از رویکرد تقلیل گرایانه در مقوله حجاب و عفاف

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه امروزه حجاب و عفاف رویکردی سیاسی، ملی و دینی دارد گفت: یکی از بزرگترین مشکلات کشور وجود رویکرد تقلیل گرایانه در مقوله حجاب و عفاف است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری زاوه، دکتر سید جواد حسینی، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی ظهر امروز در همایش عفاف، حجاب و سبک زندگی که در محل تالار همایش های کارخانه سیمان زاوه برگزار شد اظهار داشت: امروز مساله حجاب موضوعی سیاسی، فرهنگی و اجتماعی محسوب می شود.
وی افزود: ارسال بیش از 300 مقاله و همچنین استقبال بی نظیر صاحبنظران و اساتید از این همایش بیانگر اهمیت و جایگاه مقوله حجاب و عفاف در جامعه است.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با اشاره به فلسفه و مبانی نظری حجاب و عفاف در کشور خاطرنشان کرد: اقدام رضاخان و آتاتورک در کشف حجاب از مکتب اشاعه نشات گرفته است که بر اساس آن توسعه مانند تکه سنگی است که هنگام افتادن در آب امواجی برای یکسان سازی و متحدالشکل ردن همگان ایجاد می کند که البته در برخی کشورها فرهنگ بومی به مانند یک صخره مانع ورود آن اشاعه و یکسان سازی می شود.
حسینی ادامه داد: بر اساس این نظریه حجاب یک مانع و سد محکمی در برابر امواج سیل جهانی و توسعه است و لذا باید حجاب را به عنوان مانع توسعه از میان برداشت.
وی با تاکید بر لزوم تبیین درست فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه اظهار داشت: مهمترین اصل در این امر پرهیز از رویکرد تقلیل گرایانه در مقوله حجاب و عفاف است که متاسفانه این مشکل در کشور ما مشهود است یعنی حجاب و عفاف را تنها برای زنان و نوع پوشش محدود میکنیم.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: حجاب به عنوان یکی از عناصر فرهنگ ایرانی رویکردی ملی دارد و از آنجا که نوع پوشش یکی از مشخصه های نظام سیاسی است از رویکرد سیاسی برخوردار است و البته در این میان رویکرد دینی مهمترین نوع آن محسوب می شود که در قرآن کریم به کرار به آن اشاره شده است.
حسینی ادامه داد: عفاف و حجاب شاخصه سبک زندگی است که در حیطه حرمت‌های دین گنجانده می‌شود که برای رشد آن باید همت بیشتری بکار بریم تا جامعه پذیری درونی برای مردم اعم از زنان و مردان بوجود آید.
وی با بیان اینکه جامعه پذیری درونی با روش اقناعی و ترغیبی و تسهیلی حاصل می شود، اظهار داشت: بر این اساس باید با راهکاری مناسب دختران خود را برای روی آوردن و ترغیب به حجاب اقناع کنیم و نوع پوشش را بر اساس مدل پیشگیری ساختاری تبیین کنیم.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای تسهیل گرا ایجاد مدارس مخصوص برای بانوان است تا دختران در آن مراکز از حجاب راحت تری برخوردار باشند و بدین وسیله نوعی آرامش روانی را برای آنان ایجاد کنیم.
حسینی تشریح آسیب های اجتماعی برای دختران همچون بی عدالتی اجتماعی و آزارهای جنسیتی و آسیب های خانوادگی را یکی دیگر از راهکارهای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب عنوان کرد و گفت: امروزه زنان نقش بزرگی در بهره وری اقتصادی و توسعه اجتماعی جامعه دارند که تمامی این موارد باید شناخته و معرفی شود.
 


منبع : زیرپرتال فرمانداری زاوه
تعداد بازدیدها : ۲۳۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان