محمود صادقی
                      فرماندار شهرستان زاوه
            
 

    .     .     .
۱۳۹۸/۰۳/۱۵

طرح همیاران آب با مشارکت همه ارکان حاکمیت در خراسان رضوی اجرا خواهد شد

استاندار خراسان رضوی گفت: طرح همیاران آب با مشارکت همه ارکان حاکمیت اعم از دستگاه های اجرایی، ائمه جمعه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و با نظارت جامعه دانشگاهی اجرایی خواهد شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی‌رضا رزم‌حسینی در جلسه شورای آب استان که همزمان با عید سعید فطر با حضور وزیر نیرو در محل دفتر استاندار برگزار شد، اظهار کرد: با بهره گیری از ظرفیت علمی دانشگاه فردوسی مشهد به یک طرح جامع دست یافته ایم که اجرای آن زمینه تعادل در منابع و مصارف آب استان را فراهم خواهد کرد.
وی با بیان اینکه طرح همیاران آب با مشارکت همه دستگاه های اجرایی تدوین شده است، افزود: خوشخبتانه همه ارکان حاکمیت از این طرح حمایت کرده اند و حضور حجت الاسلام معادی، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خراسان رضوی در جلسه به همین منظور بوده است.
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: یکی از ویژگی های طرح همیاران آب این است که مطابق با شاخص های اجرایی می توان عملکرد و تاثیر آن را ارزیابی کرد و برای تحقق این مهم، دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان ناظر طرح انتخاب شده است.
وی با بیان اینکه برای طرح همیاران آب پیوست رسانه ای هم تدوین شده است، خاطرنشان کرد: به منظور اطلاع رسانی اهداف مدنظر در این طرح و جلب مشارکت اقشار مختلف جامعه، پیوست رسانه ای آن توسط صداوسیما تدوین شده است و با همکاری همه رسانه ها اجرایی خواهد شد.
رزم حسینی گفت: این طرح که با رویکردهای اجتماعی تدوین شده است، با همکاری مشترک دستگاه های اجرایی، خانه کشاورز و تشکل های مردمی مانند ناجیان آب اجرایی می شود و علاوه بر این، علما و فعالان فرهنگی هم در حوزه فرهنگسازی مشارکت خواهند کرد.
استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: با اجرای طرح همیاران آب به هیچ عنوان خللی در حوزه اشتغال بخش کشاورزی ایجاد نخواهد شد و مطابق برنامه ریزی های انجام گرفته، این طرح با ایجاد تعادل در منابع و مصارف آبی، باعث حفظ اشتغال موجود و افزایش درآمد کشاورزان خواهد شد.
وی افزود: ما امروز با جبر کشاورزی رو به رو هستیم به این معنا که  نسل آینده نمی داند در سنوات آتی آبی برای کشاورزی خواهد داشت یا خیر؛ طرح همیاران آب به دنبال آن است که با ایجاد تعادل در منابع و مصارف آبی، برای نسل آینده اطمینان ایجاد کند.
رزم حسینی در عین حال خاطرنشان کرد: این طرح وحی منزل نیست و برای اصلاح نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت آن از نقدهای کارشناسان استقبال خواهیم کرد.
وی گفت: دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان ناظر بر عملکرد این طرح انتخاب شده است تا اگر مسئولان استانی تغییر کردند، وظیفه مطالبه گری برای اجرای تعهدات توسط جامعه دانشگاهی دنبال شود.
استاندار خراسان رضوی همچنین از در دستورکار قرار داشتن طرح انتقال آب دریای عمان به شرق کشور خبر داد و گفت: مطالعات مربوط به این طرح انجام گرفته است و امیدواریم با همکاری وزارت نیرو زمینه تحقق آن در آینده ای نزدیک فراهم شود.
وی با بیان اینکه این طرح با اقتصاد کشاورزی پیوست شده است، خاطرنشان کرد: انتقال آب از دریای عمان به مرکز ایران با وجود نقدهای بسیاری از چند سال قبل کلید خورده است و طبق برناهم ریزی ها، تا سال 1400 حدود 110 میلیون متر مکعب آب به منطقه سیرجان و یزد خواهد رسید.
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه قیمت تمام شده انتقال آب در حوزه صنعت کاملا اقتصادی است، گفت: به منظور جلب مشارکت بخش های مختلف در طرح انتقال آب از چابهار به شرق کشور، مقرر شد با تشکیل یک شرکت سهامی، تمامی مجموعه های فولادی و صنعتی فعال در استان در این شرکت سهام دار شوند.
وی افزود: هدف ما این است که در طرح انتقال آب از چابهار مشارکت های مردمی را هم داشته باشیم و در این راستا ممکن است بخشی از سهام به مردم ثروت مند خراسان رضوی واگذار شود.
رزم حسینی با بیان اینکه انتقال آب از دریای عمان، شرق کشور را متحول خواهد کرد، گفت: با توجه به برنامه ریزی انجام گرفته برای افزایش سطح زیرکشت و توسعه صادرات زعفران، در صورت اختصاص تسهیلات ارزی برای اجرای طرح انتقال آب از محل صندوق توسعه ملی، بازگشت سرمایه به صورت ارزی خواهد بود.
وی ادامه داد: از وزارت نیرو درخواست داریم که حکمرانی آب و برق به استان ها واگذار شود تا با همکاری همه ارکان حاکمیت در راستای افزایش بهره وری و رفع مشکلات در این زمینه گام برداشته شود.
 
 
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۲۴۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان