محمود صادقی
                      فرماندار شهرستان زاوه
            
 

    .     .     .
۱۳۹۸/۱۰/۲۹

معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری تاکید کرد؛

مدیریت بخش زیادی از آلودگی هوای شهر مشهد با اجرای طرح «LEZ»/ضرورت تدوین برنامه سه ساله کاهش ۵۰ درصدی آلودگی هوا

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان‌رضوی بر اجرای مطالعات سیاهه انتشار آلودگی هوای کلانشهر مشهد و تسریع در بازنگری و ارائه برنامه سه ساله و جامع کاهش ۵۰ درصدی آلودگی هوای این کلانشهر تاکید کرد.


به گزارش اداه کل روابط عمومی استانداری خراسان‌رضوی، احمد یزدان پناه در چهل و هشتمین جلسه کارگروه اضطراری کاهش آلودگی هوای استان که همزمان با روز ملی هوای پاک در دفتر معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری برگزار شد، اظهار کرد: در موضوع معاینه فنی خودروها، هیچ خودروی شخصی یا دولتی مستثنی نیست و قانون مربوطه باید به صورت دقیق اجرایی شود.
وی با اشاره به اینکه 70 درصد آلودگی هوای شهر مشهد مربوط به خودروها و موتورسیکلت های درحال تردد و 30 درصد مربوط به نیروگاه ها و صنایع است، گفت: سیاست ها و برنامه ریزی ها لازم درحوزه های مختلف حمل و نقل عمومی متناسب با شرایط فعلی جامعه باید شناسایی شوند.
یزدان پناه ضمن اشاره به اینکه در نیروگاه ها جز در شرایط اضطرار که مصرف کلی گاز در استان بیش از حدمجاز باشد، سوخت مازوت مصرف نخواهد شد، اظهار امیدواری کرد که با اجرای طرح LEZ بخش زیادی از آلودگی هوای مشهد مدیریت شود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی هم در این نشست گفت: شانزده ارگان وظیفه مند در حوزه کاهش آلودگی هوا براساس قانون هوای پاک، گزارشات خود را به دبیرخانه کارگروه ارائه کرده اند و نظارت بر اجرای آنها درحال انجام است.
تورج همتی افزود: گزارش مقایسه وضعیت کیفیت هوای شهر مشهد در پاییز 97 و 98، حاکی از آن است که 12 روز هوای پاک در پائیز سال گذشته به یک روز در سال جاری کاهش یافته است و افزایش روزهای ناسالم نیز از 10 به 29 روز، روند صعودی آلودگی را نشان می دهد.
دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای استان گفت: اجرای کامل طرح کهاب در تمامی جایگاه ها و انبار عرضه سوخت، انجام معاینه فنی موتورخانه ها و سامانه های احتراقی براساس ماده 17 قانون هوای پاک، توسعه، نوسازی و اسقاط ناوگان حمل و نقل جاده ای و شخصی درون شهری، از رده خارج کردن و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر درون شهری، فعال شدن موضوع اسقاط خودرو و افزایش سالانه 5 درصدی ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله انتظارات دبیرخانه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان و راهکار های تدوین شده است.
تورج همتی همچنین در خصوص دیگر مطالبات و انتظارات برای کاهش آلودگی هوا، به افزایش سهم گاز تخصیص یافته به نیروگاه طوس و لزوم جلوگیری از کاهش این سهم در سایر نیروگاه های استان، استفاده از صافی دوده (DPF) و کاتالیست در خودروهای سنگین و سبک حمل و نقل عمومی، تسریع در توسعه خطوط قطار شهری و خطوط BRT، ایجاد زیر ساخت لازم برای ارائه خدمات تامین انرژی برق به اتوبوس ها و مینی بوس ها در هسته مرکزی شهر مشهد، تکمیل احداث بخش بخار در نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی اشاره کرد. 
در این جلسه، تفاهم نامه ای سه جانبه به منظور ترغیب دانش آموزان مشهدی به استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی پایدار به امضاء رسید.
از جمله اهداف این تفاهم نامه، مدیریت تقاضای سفرهای تحصیلی دانش آموزان، کاهش تردد و ترافیک سطح شهر و بهبود کیفیت هوا، ایجاد همکاری آموزشی و اجرایی در جهت تغییر رفتارها و مدل های حمل و نقل پایدار و سفر سالم، دانش افزایی برای ترویج فرهنگ، اخلاق و سواد زیست محیطی در بین دانش آموزان و استفاده از توان بالقوه آنان در فرهنگ سازی و ارتقاء حفاظت از محیط زیست است.

 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۰۲۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

بازدید امروز ۵۹
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۲۳ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۷۹ نفر
کل بازدیدکنندگان ۳۹۶۴۲۳ نفر
تعداد کاربران مهمان ۲۶ نفر
آماربازدیدکنندگان